Mısır’da 2 bin mumyalanmış koç başı bulundu

Eski Mısır Krallığı’nın (Milattan Evvel 2686-2181) tarihi başşehri olan ve bugün Sohac kenti sonları içinde yer alan Abidos’ta, 2. Ramses tarafından inşa ettirilen tapınakta ABD ve Mısırlı arkeologların yürüttüğü çalışmalarda yeni keşiflere imza atıldı.

2 BİNDEN FAZLA MUMYALANMIŞ KOÇ BAŞI BULUNDU

Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, hafriyat çalışmaları sonucu Mısır’da Batlamyus Hanedanı (Milattan Evvel 332-30) devrine tarihlenen 2 bini aşkın mumyalanmış koç başı bulunduğu söz edildi. ABD arkeoloji ekibinin başkanı Samih İskender, bu kadar büyük ölçüde mumyalanmış koç başının, “adak kurbanı olarak kullanılmış olmaları ya da 2. Ramses’in, vefatından sonraki bin yıl boyunca kutsanmaya devam ettiği” formunda iki mümkünlüğü akla getirdiğini kaydetti.

TAPINAK DUVARLARINDAN MODÜLLER ORTAYA ÇIKTI

Keşifle birlikte tapınakta Altıncı Hanedan (Milattan Evvel 2345-1821) periyoduna ilişkin, farklı ve eşsiz bir mimari tasarımı olan büyük bir yapı ile tapınağı çevreleyen kuzey duvarının kimi kısımları da ortaya çıkarıldı.

2020’DE DE KIYMETLİ KEŞİFLER YAPILMIŞTI

Mısır Tarihi Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Veziri ise kelam konusu keşfin, Abidos’taki 2. Ramses Tapınağı’nın tarihine dair değerli ayrıntıları ortaya çıkardığını vurguladı. Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı 2020’de de bu tapınakta, diğer hayvanlara ilişkin kemik ve iskelet kesimlerine ulaşıldığını açıklamıştı.

Kaynak: AA / İbrahim Khazen – Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir