AK Parti’de olaylı temayül yoklaması! Yumruklar havada uçuştu

Ak Parti‘de 14 Mayıs’ta yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 81 vilayette aday belirleme sürecinin birinci ayağı olan teşkilat temayül yoklaması başladı. Partide 13 Mart’ta başlayan milletvekili aday adaylığı müracaat mühleti, 23 Mart’ta sona erdi. Aday adaylığı için başvuran 6 bin 25 kişi için teşkilat temayül yoklaması, bugün 81 vilayet başkanlığınca elektronik ortamda yapılacak.

SONUÇLAR ALT KURULLARA SUNULACAK

Temayül yoklamalarından çıkacak sonuçlar, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ile Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyelerinden oluşturulan ve 27 Mart’ta çalışmaya başlayacak alt kurullara sunulacak.

YUMRUKLAR KONUŞTU

Öte yandan AK Parti’nin Gaziantep’te düzenlediği milletvekili temayül yoklamasında “blok oy” argümanları nedeniyle arbede çıktı. Temayül yoklamasında bin 500 delege, 124 milletvekili aday adayı için oy kullandı. Oy verme sırasında bir kümenin, bir vakfa yakın bireylere oy verilmesini istediği ve bu isimlerin yer aldığı pusulaların elden ele dolaştırılarak blok oy kullandırma argümanları üzerine hengame çıktı. Hengamede kimi şahıslar yumrukların gayesi oldu.

TEMAYÜL YOKLAMASI NEDİR?

Genelde siyasi partiler tarafından kullanılan temayül yoklaması, seçmenin adaylardan hangisine daha fazla ilgi, meyyal gösterdiğini anlamak için kullanılan bir araştırma idaresidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir