Yeşil Sol Muğla adayı Yıldırım: TİP’le aramızda tatlı rekabet var

Selçuk Arslan

BODRUM – 14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala, siyasi partilerin seçim çalışmaları sürüyor. Muğla’dan birinci kez Meclis’e milletvekilli gönderme bahtı bulunan Yeşil Sol Parti milletvekili adayları ile birlikte saha çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda Yeşil Sol Parti Muğla Milletvekilli Adayı Hasan Yıldırım, saha çalışmalarına başladı. Seçmenlerin reaksiyonunu kıymetlendiren Yıldırım, alanda olumlu bir havanın olduğunu söyledi. Muğla’da oy oranlarının yüzde 10’un üzerinde olduğunu belirten Yıldırım, TİP’in aday çıkarmasını ise tatlı rekabet olarak nitelendirdi. Yıldırım, maksatlarının Muğla’dan bir milletvekilini Meclis’e göndermek olduğunu söyledi.

Yıldırım’ın adaylığı Bodrum için de son derece değerli. Bodrum’u Bodrum’dan bir ismin 32 yıldır Meclis’te temsil etmemesi ilçede ve Muğla’da siyasetin temel gündemi haline geldi. Bodrum’da yaşayan ve mali müşavirlik yapan Yıldırım’ın Bodrum’u temsilen listenin 1. sırasında yer alması bu nedenle olumlu olarak karşılanıyor.

Yıldırım ile milletvekili adaylığı sürecini ve Muğla’ya dair siyasetlerini konuştuk.

Hasan Yıldırım, saha çalışmaları kapsamında halk buluşmaları yapıyor.

‘MUĞLA’YI VE BODRUM’U LAYIK OLDUĞU YERE TAŞIYACAĞIZ’

Adaylık süreciniz nasıl oldu?

Diyarbakır doğumluyum lakin 20 yılı aşkın Bodrum’da yaşıyorum. Münasebetiyle bu kentin bir bireyi olarak bugün Bodrum’a ve Muğla’ya dair hayallerimizi gerçekleştirmek için bu yola çıktım. İnanılmaz kurallarda seçime gidiyoruz. Zelzele ile birlikte zıt düz olmuş bir coğrafyada, baskın bir seçime giriyoruz. Bodrum’da, Muğla’da ve ülkemizde başta ekolojik olmak üzere yaşanan toplumsal sıkıntılara tahlil olmak için aday oldum. Muğla’yı ve Bodrum’u layık olduğu yere taşıyacağız.

Muğla’ya dair temel perspektifiniz ne?

Muğla tüm ilçeleriyle büyük bir paha. Turizm, sıhhat, yapı kesimi üzere ögelerin güçlü olduğu bir vilayet. Bunlara bağlı olarak hoş bir seçim atmosferi var. Bizler de kendi bakış açımızı, fikriyatımızı ortaya koyacağız bu süreçte. Halkımızın umudunu daha hoş yarınlara taşımak için efor gösteriyoruz. Muğla’nın her köşesi tarih kokuyor. Bizler bu tarihi dokudan ve doğal hoşluklardan ne kadar yararlanıyoruz? Bu dokuyu işleyeceğimiz bir siyaset ortaya koyacağız.

‘ÇÖZÜM ODAKLI BİR PERSPEKTİFLE SEÇMENLERİN KARŞISINA ÇIKACAĞIZ’

Yeşil Sol Parti, Muğla seçmenine ne vaat ediyor?

Biz klasik bir seçmen kitlesiyle yahut klasik bir siyaset perspektifi ile seçimlere girmiyoruz. Her şeyden evvel vatandaşlarımızı sisteme ezdirmeyecek bir siyaset perspektifi ortaya koyuyoruz. Ayrıyeten yılların vermiş olduğu tecrübeyle ve deneyimle problemlere yeni bakış açısı geliştireceğiz. Tahlil odaklı bir perspektifle seçmenlerin karşısına çıkacağız. İktisattan ekolojiye, kültürden turizme yani ömrün her alanında, Muğla’nın ve Bodrum’un kalkınması için siyaset yapacağız. Bunları da Meclis’e taşıyacağız ve hengamesini vereceğiz.

Özellikle seçim bölgeniz Bodrum’da, önemli bir ekolojik tahribat var. Bodrum ve Muğla’nın öbür ilçelerindeki yaşanan bu tahribatın önüne geçecek bir projeniz var mı?

Elbette var. Bodrum özelinde bakacak olursak, tabiatın önemli manada tahribatı kelam konusu. Dağlar beton yığınına döndü. Bizler sahip olduğumuz ideolojiyle bunların gayretini vereceğiz ve seçim sürecinde bütün bunları toplumla birlikte değerlendireceğiz. Tabiatın korunması için yasal düzenlemeleri bir an evvel hayata geçireceğiz. Ekolojik istikrara ve tabiata yapılan müdahalelere karşı gayret edeceğiz. Bu tıp sıkıntılarla Meclis’i bir platform haline getirme gayreti içinde olacağız. Bizim zati öteki partilerden farkımız da bu.

Zihni manada bu tıp meselelerin farkında olmak tahlili için kâfi olmuyor; ya da yasal düzenleme yetersiz kalabiliyor. Toplumsal problemleri kurumsal bir kimliğe büründürmek lazım. Ve bu lakin toplumun birlikteliği ile olabilir. Yani toplumun kendi problemlerine hassas olacağı bir süreci başlatmak istiyoruz, bunun için Meclis’i bir platform haline getireceğiz. Bu tip yaklaşımları toplumsallaştırmazsak bizler de sistemin çarkına girmiş oluruz.

‘EN AZ BİR MİLLETVEKİLLİ ÇIKARTACAĞIZ’

Muğla’da Yeşil Sol Parti’ye ilgi nasıl? Vekil çıkarma olasılığınız ne?

HDP olarak çıkmış olduğumuz nokta ve geldiğimiz süreçte Muğla’da âlâ durumdayız. Saha çalışmalarımızda olumlu bir hava var. 2018 yılı seçim sonuçlarına göre, Muğla’da 3. parti durumundayız. 45 bine yakın oyumuz var. Anketlerde, Muğla genelinde yüzde 10 bandındayız. Tabi bu 5 yıllık süreçte burası önemli göç aldı. Yeniden zelzele nedeniyle de önemli bir göç dalgası yaşadık. Yeniden de biz bu seçimde iddialıyız, en az bir milletvekilli çıkartacağız. Alandaki izlenimlerimizi ve çalışmamızı sandığa yansıtacağız. Dostlarımızla, arkadaşlarımızla birlikteyiz. Öncelikle Muğla’dan bir vekili Meclis’e göndereceğiz, daha sonra bu temsiliyeti kurumsallaştıracağız.

İttifak ortaklarınızdan Türkiye Personel Partisi’nin (TİP) Muğla’dan aday çıkarmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? TİP’in aday çıkarması sizin vekil çıkarmanıza mani mi?

TİP problemini demokratik çerçevede pahalandırmak lazım. Birlikte olsaydık bir vekili garantilemiş olurduk ve ikincisini zorlardık. Aslında bu sürece 2015 yılında başladık. TİP’li arkadaşlarımızın da ortalarında olduğu ortak anlayışla, ‘3. Yolu’ ortaya koyduk. 2015 seçimleri, hem Türkiye hem de Muğla için kritik eşikti. 2018 seçimlerinde bu birliktelik daha kurumsal bir kimliğe büründü. 2019 yerel seçimlerinde ise bizim 2015 yılında başlatmış olduğumuz sürecin gereği seçimlere girdik. Ve bu seçimlerde AKP ve MHP iktidarına kaybettirmeyi amaçladık. Bu anti demokratik bloku alaşağı etmek, temel maksadımız oldu ve bunu da başardık. 2019 yılı sonrası demokratik uğraşın daha yüksek olduğu bir süreç oldu. Son bir yılda da ülkenin birçok noktasında ittifaklar oluştu. Hatta ayrılan arkadaşlarımız da oldu. TİP bu süreçte Türkiye’nin muhakkak seçim bölgelerinde kendi adaylarıyla girmek istedi. Muğla’da kendi adaylarımızla giriyoruz. Gayemiz, her kaidede bir milletvekilli çıkartmak. TİP ile demokratik bir uğraş yürütüyoruz. Mehmet Aslantuğ arkadaşımız ile tatlı bir rekabetimiz olacak. Sonuçta biz kanacağız. Lakin önümüzdeki seçimlerde bu durumu değerlendireceğiz.

‘KLASİK VEKİL ANLAYIŞINI REDDEDİYORUZ’

Seçildiğinizde Meclis’te nasıl bir siyaset izleyeceksiniz?

‘Yalan vaatler siyaseti’ yapmayacağız. Yani halka vaat verip seçim sonrası hiç söylememiş üzere yapmayacağız. Biz toplumsal birlikteliği temel alacağız. Bu ülkeye barış kültürünü, uzlaşı kültürünü getireceğiz ve bunu halk ile birlikte yapacağız. Emekten yana, beşerden yana bir siyaset olacak.

Millet İttifakı’nın iktidar olması durumunda muhalefet partisi pozisyonuna geleceksiniz. Bu bağlamda hem Muğla hem de ülke geneline yönelik siyasetiniz ne olacak?

Klasik vekil anlayışını ret ediyoruz. Tek muhalefetiz. Zira bir tarafta Cumhur İttifakı öteki tarafta bunun aksisi olan Millet İttifakı var. Bu iki taraf da var olan sistemin sonucu ortaya çıkmış durumdalar. Biz ise Emek ve Özgürlük İttifakı olarak 3. bir yol ortaya koymuş durumdayız. Bu ülkenin problemlerine muhalefet edecek, tahlil üretecek yeni bir hayatın perspektifini sunuyoruz. 2019 yılında AKP ve MHP iktidarını sersemleştirdik, artık ise bitireceğiz. Bizim hedefimiz, demokrasinin önünü kapatan bu iktidarın gitmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir