TÜRKSAT ve ASELSAN güçlerini birleştirdi: Türkiye dengeleri değiştirecek!

TÜRKSAT AŞ’den yapılan açıklamaya nazaran, merasimde imzaları TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ile ASELSAN Yönetim Kurulu Lideri ve Genel Müdürü Haluk Görgün attı.

Protokolle, TÜRKSAT 5B’de başlayan yerli ve ulusal uydu ekipmanı geliştirme ve hizmete verme süreci, Türksat 6A ve Türksat bünyesinde hizmete alınacak gelecek jenerasyon uydularda da devam edecek.

Törende konuşan TÜRKSAT Genel Müdürü Ertok, insan kaynağı yetiştirme programlarının yanı sıra TÜRKSAT 5A ve 5B projesi kapsamında birinci kez yerli geliştirme ekipman kullanımı için paydaşlarla görüşüldüğünü bildirdi.

2018 yılında ASELSAN ile yapılan mukavele ile bir adet Ku Bant Almaç ve bir adet Ka bant LNA ekipmanının üretilerek TÜRKSAT 5B uydusunda çalışmaya başladığını anlatan Ertok, “Bu ekipmanlar GEO yörüngeye gönderilen ve muvaffakiyetle çalışan uzay nitelikli birinci yerli ekipmanlar olarak uydu-uzay yolculuğumuzdaki kıymetli yerini aldı. Bundan sonraki süreçte uzaya göndereceğimiz uydularımızda da ASELSAN’ın yerli ve ulusal ekipmanları bulunsun istiyoruz ve bu protokol ile bunu sağlayacağız. TÜRKSAT 6A başta olmak üzere daha sonra üretilerek uzaya göndereceğimiz uydularımızda ASELSAN ekipmanları ile çalışacağız. Bu vesileyle iş birliğimizin iyi olmasını temenni ediyor, bu çalışmada emeği geçen herkesi başka ayrı tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Lideri ve Genel Müdürü Görgün ise söz konusu protokole ASELSAN’ın büyük kıymet verdiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Teknolojik ve ekonomik bağımsızlığımıza katkı sağlayan bir proje. ASELSAN olarak kara, deniz ve havada olan varlığımızı Türksat ile uzaya taşıdık. İki ünitemiz ile 36 bin kilometredeyiz. Yerli ve ulusal eserlerimizle uzayda olmak bizim için çok kıymetli. TÜRKSAT 6A’da yerli ve ulusal ekipmanlarımızla yer alacağız. Bu mevzuda dayanaklarından dolayı TÜRKSAT’a teşekkür ediyorum.”

Protokol imza merasiminin akabinde Görgün, Ertok’a yerli ve ulusal Ku Bant Almaç ve Ka bant LNA ekipmanı maketini, Ertok da Görgün’e Türksat 5B maketi ikram etti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir