Türkiye’nin ilk ağır sınıf paletli insansız zırhlı aracı tanıtıldı: Yerli otonom ‘tank’

İHA, SİHA üzere hava araçlarının yanında karadaki savunma araçları da otonom sistemlerle donatılıyor. Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar da savunma endüstrinin geleceğine yönelik kıymetli bir araç geliştirdi. Şirket, Sakarya’daki fabrikasında düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin birinci ağır sınıf paletli insansız zırhlı aracı ALPAR’ı görücüye çıkardı. Silahlı kuvvetlerin robotik ve insansız kara aracı muhtaçlığını karşılamak üzere geliştirilen şimdi prototip etabındaki ALPAR’ın riskli misyonlarda kullanılarak işçi kaybını azaltması bekleniyor. 15 ton tartısındaki bu araç muhabere, İHA’larla haberleşme, devriye atma ve mühimmat taşıma üzere birçok misyonu insansız yerine getirebiliyor.

50 KM ELEKTRİKLİ MENZİL

Hibrit motora sahip ALPAR’ın tam sürüş menzilinin 500 km, büsbütün elektrikli sürüş menzilinin ise 50 km olduğunu belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, aracın bünyesinde taşıyabildiği bir küçük insansız kara aracı sayesinde vazife kabiliyetini artırdığını söyledi. Araçla ilgili bilgi veren Görgüç, “Otokar olarak ALPAR ile teknolojik yenilikleri takip ederek Türk savunma endüstrimize yönelik yenilikçi bir tahlil sunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Etkinlik kapsamında, Otokar tarafından geliştirilen Türkiye’nin birinci yerli motorlu 8×8 zırhlı aracı ARMA II, keşif ve müşahede aracı AKREP II R ve 30 mm kule sistemi olan MIZRAK 30 kulesine Roketsan OMTAS lançer entegre edilen tanksavar üzere savunma araçları dagösterildi. Otokar’ın muvaffakiyetinin temelinde daima kendini geliştirme ve yeniliklere öncülük etme anlayışının olduğunu belirten Görgüç, şirketin Ar-Ge çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

AR-GE’YE 2.1 MİLYAR TL

“Kara sistemlerinde yeni teknolojileri hayata geçiriyor ve bölümde öncü bir rol üstleniyoruz. Eserlerimiz, küresel ölçekteki bilgi birikimimiz, mühendislik başarımız, Ar-Ge ve teknoloji kabiliyetimiz bizi savunma sanayii alanında küresel bir oyuncu haline getirdi. Üstün tasarım, test ve üretim kabiliyetlerimiz sayesinde, kullanıcılarımızın daima değişen ihtiyaç ve gereksinimlerine süratli yanıt verebilme yeteneğine sahibiz. Ciromuzun yüzde 7’sini araştırma geliştirme faaliyetlerine ayırıyoruz. Son 10 yıllık Ar-Ge harcamamız 2.1 milyar TL’ye ulaştı. 600’den fazla Ar-Ge Merkezi çalışanımızla yeni projeler ve tahliller üzerinde çalışarak, çağdaş orduların gereksinimlerine yanıt verecek araçlar geliştiriyoruz.”

İHRACATIN HİSSESİ YÜZDE 99

-2022’de dünya savunma sanayii harcamalarının yüzde 3.7 arttığını belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç şunları söyledi: “Global pazarlarda Türk savunma sanayii, ürettiği eserler ve araçlarla büyük bir takdir topluyor. Türkiye’nin küresel kara sistemleri üreticisi olarak, bu başarıda kıymetli bir rolümüz var. 60’ıncı kuruluş yılımızı kutladığımız 2023’e kadar Türkiye’nin birinci zırhlı araç üretiminden birinci ulusal ana muharebe tankına kadar gurur duyduğumuz pek çok projeyi muvaffakiyetle hayata geçirdik. Bugün, askeri araçlarımız 5 kıtada 40’tan fazla dost ve müttefik ülkede misyon yapıyor. İştirak şirketlerimizle birlikte ciromuzun yüzde 73’ünü ihracat oluşturuyor. 2022 yılında savunma sanayii ciromuz içinde ihracatın hissesi ise yüzde 99 olarak gerçekleşti. Otokar, bugün artık dünyada teknoloji transferi ve lokal üretim kabiliyetiyle de ön plana çıkan bir şirket.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir