Türkiye Yüzyılı böyle olacak! Erdoğan yarın açıklayacak

100’üncü yaşına girmeye hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti’ni kesintisiz 20 yıldır yöneten AK Parti, yeni yüzyılı şekillendirecek program, proje ve amaçlarla halkın karşısına çıkacak.

YENİ VİZYON

Geride bırakılan 20 yılda ülkede ulaşımdan sıhhate, iktisattan bilim ve teknolojiye, endüstriden tarıma, etraftan turizme birçok alanda kıymetli adımlar atan AK Parti iktidarı, “Türkiye Yüzyılı” ile Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına dair yeni vizyonunu ortaya koyacak.

AK Parti kurmayları, üzerinde aylardır çalışılan ve “ülkenin gelecek tasarımı” olarak niteledikleri “Türkiye Yüzyılı” lansmanının hazırlıklarını tamamladı. Vizyon evrakı niteliği taşıyan program, yarın Ankara Spor Salonu’nda vatandaşlarla paylaşılacak.

BELGEDEN NELER ÇIKACAK?
Özel bir grubun üzerinde mesai yürüttüğü dokümanda sivil Anayasa, barışçıl siyasetler, insan odaklı maksatlar öne çıkacak. Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye’nin gelecek yüzyılına ait öngörülen perspektifleri içerecek dokümanda şu konuların yer alması öngörülüyor:

SİVİL ANAYASA: Başörtüsü ve aileye dönük 2 unsurluk küçük Anayasa değişikliği üzerinde son noktayı koymak üzere olan AK Parti’nin daha evvel lisana getirdiği yeni ve sivil Anayasa davetini tekrarlaması bekleniyor.

STRATEJİK BAKIŞ: Libya’da istikrarları değiştiren, Karadeniz’de kurulan tahıl koridoru ile mümkün besin krizinin önüne geçen Türkiye’nin, bölgesel ve global aktör olarak dış siyasette gelecekte izleyeceği barışçıl siyasetler anlatılacak. Bunun yanı sıra güvenlik ve Türkiye’nin hassasiyetlerini içeren stratejiye ait de ipuçlarının yer alması bekleniyor.

İNSAN ODAKLI MAKSATLAR: Sosyal siyasetlerden özgürlüklere, eğitimden ekonomik maksatlara, bayana karşı şiddetin önlenmesinden aile ve inançlara ait insanı temel alan maksatlara de değinilmesi planlanıyor.

VATANDAŞA DAVET: Programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yüzyılın Türkiye açısından kritik değerine dikkat çekerek, vatandaşlardan 2023 seçimlerine yönelik gayeler konusunda dayanak isteyecek.

MUHALİFLER DE DAHİL ÇOK SAYIDA TEMSİLCİ KATILIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek konuşmacı olacağı merasimde sportmenler, sanatkarlar, cemaat vakıfları, Alevi dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, endüstrici ve iş adamları, sanatkarlar, çevreci genç ve bayanlar, şehit ve gazi yakınları, engelliler, siyasi parti temsilcileri, yabancı misyon temsilcileri, akademisyenler, gazeteciler ve toplumsal medya fenomenleri de yer alacak.

3 PARTİ HARİÇ MUHALEFETİN HEPSİ DAVET EDİLDİ

28 Ekim’de Ankara Arena’da düzenlenecek AK Parti aktifliğine, uzun vakit sonra birinci defa muhalefet partileri ve gazeteciler de davet edildi.

Davet edilenler:

“Türkiye Yüzyılı Tanıtım Toplantısı”na; Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi, Hür Dava Partisi, Büyük Birlik Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Vatan Partisi, Yine Refah Partisi, Anavatan Partisi ve İyi Parti davet edildi.

Davet edilmeyenler:

DEVA, HDP ve Gelecek Partisi davet edilmedi.

MUHALİF GAZETECİLER DE LİSTEDE
Öbür değerli davetli listesinde ise muhalif gazeteci kimliğiyle bilinen isimler yer aldı.

Listede Nevşin Mengü, Fatih Portakal, Soner Yalçın, Uğur Dündar üzere isimler bulunuyor. Daveti alan isimlerden kimileri anket açıp karar vermeye çalışırken, kimileri açıkça gideceklerini ilan etti.

ANLAMLARIN GİZLENDİĞİ ‘TÜRKİYE YÜZ YILI’ LOGOSU

16 yıldız kadim Türk tarihinin asli ögelerini sembolleştirirken bayrağımızın tamamlayıcısı tek yıldız ortak mirasımızı temsil etmektedir. Türkiye Yüzyılı vizyonunun global karakteri logonun dairesel konturu ile vurgulanmaktadır. Hilal etrafından yayılan güneş ışınlarının her birisi Cumhuriyetimizin her bir yılını temsil eder ve toplamda 100 adettir.

ŞAKİR ZÜMRE’NİN KISSASIYLA BİLDİRİ: HAYALLER BİR BİR GERÇEK OLUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 20.23’te “Türkiye Yüzyılı” paylaşımı yaptı. Erdoğan bildirisinde, “Ülkemizin ve medeniyetimizin kazanımları üzerinde yükselteceğimiz Türkiye Yüzyılı vizyonu ile asırlık atılımlar hayata geçecek, hayallerimiz inşallah bir bir gerçek olacak” dedi. “Türkiye Yüzyılı” serisinin birinci sineması, savunma endüstrisinin mihenk taşlarından Şakir Zümre hakkında hazırlandı.

 

KAYNAK: HABER7, AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir