Tiyatro kooperatiflerinin birlik statüsünde birleşmesi talep edildi

Mayıs 2018’de 13 özel tiyatronun teşebbüsüyle çalışmalarına başlayıp bugün 75 özel tiyatronun dahil olduğu Tiyatro Kooperatifi, özel tiyatroların ayakta kalmasının lakin somut ve sürdürülebilir tahlillerle mümkün olduğunu vurguladı. Yapılan yazılı açıklamayla yeni yıl için de özel tiyatrolar için acil tahlil daveti yinelenerek, “tüm tiyatro kooperatifleri birlik statüsünde birleşmeli” denildi.

.

Yapılan açıklamada, “Tiyatro Kooperatifi, 21 Aralık 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile sinema gösterimleri ve konserlerden alınan cümbüş vergisi oranının yüzde sıfır olarak belirlenmesi üzerine 24 Aralık Cumartesi günü #ArtıkÇözümİstiyoruz başlığıyla bir kampanya başlattı” ifadlerine yer verildi.

.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SORUNU VAR

Açıklamada yaratıcı takımları, üretimleri, oyuncuları, teknik çalışanı ve seyircisiyle, başta kültür sanat ekosistemi olmak üzere tüm yaratıcı sanayileri besleyen, Tiyatro Kooperatifi’nin sürdürülebilirlik sorunu vurgulandı. Ayrıyeten bu meselelerin raporlandığı özel tiyatro alanının, muhtaçlık duyduğu ve hak ettiği dayanağı göremediğini kamuoyuna duyurarak yetkili kurum ve kuruluşları Kooperatif’in taleplerini gerçekleştirmeye davet edildi.

.

TALEPLER

* Özel tiyatro biletlerindeki KDV oranı kalıcı olarak sıfırlanmalı yahut en alt vergi diliminden değerlendirilmelidir.
* Kurumlar ile Gelir Vergisinin yüksek dilimleri; özel tiyatrolar üzerinde bir yüktür ve bu yük kaldırılmalıdır.
* Özel tiyatrolara sponsor olan gerçek ve hukuksal şahısların yaptığı harcamalar, Kurumlar/Gelir Vergisinden mahsup edilebilmelidir.
* Özel tiyatroların bağış ve/veya yardım alabilmesi sağlanmalıdır. Özel tiyatroların sanatsal üretimini zenginleştirirken ekonomik, toplumsal ve tüzel açıdan güçlenmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi için çalışan Tiyatro Kooperatifi, yeni yılda da Türkiye’deki özel tiyatrolar için 21. yüzyılda dünya standartlarında tiyatro yapabilme alanını tesis edebilmek gayesiyle çalışmaya ve dayanışmayı büyütmeye devam edecek.

.

TİYATRO KOOPERATİFİ HAKKINDA

Tiyatro Kooperatifi, mesleksel alanda özel tiyatroları temsilen, tiyatro bölümündeki tüm üretim ve uygulama süreçlerinin uygunlaştırılması ve profesyonelleştirilmesi maksadıyla, 26 Haziran 2019’da İstanbul’daki özel tiyatroların bir ortaya gelmesiyle kuruldu. Yönetim kurulu başkanlığını Yeşim Özsoy’un üstlendiği Tiyatro Kooperatifi’nin yönetim kurulu Ersin Umut Güler, Hakan Silahsızoğlu, Mert Fırat, Muharrem Uğurlu, Volkan Yosunlu ve Vildan Güleç’ten oluşuyor. Tiyatro Kooperatifi’nin şu anda 75 ortağı bulunuyor ve güç birliği her geçen gün artıyor. Bu dayanışmayı tüm Türkiye’ye yaymayı arzulayan Tiyatro Kooperatifi, bu doğrultuda bölgesel kooperatifleşme çalışmalarına da dayanak veriyor ve tüm tiyatro kooperatiflerinin birlik statüsünde birleşmesini hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir