Set işçisi Çetin Kaya’yı öldüren polise ‘indirimle 25 yıl hapis

İstanbul Kadıköy’de geçtiğimiz yıl kasım ayında, devriye vazifesi yaptıkları sırada durdurdukları aracın şoförü Çetin Kaya’nın silahla vurularak hayatını kaybetmesine ait tutuklanan polis memuru S.E.’nin müebbet mahpus istemiyle yargılandığı davada karar çıktı.

Anadolu 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ikinci duruşmaya tutuklu sanık S.E. cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmaya müştekiler ile taraf avukatları da katıldı. Duruşmaya, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Barış Atay da izleyici olarak katıldı.

MİNİBÜS SÜRÜCÜSÜ VE POLİS ŞAHİT OLARAK SÖZ VERDİ

Duruşmada şahit olarak dinlenen minibüs sürücüsü S.D., yolcu indirmek için durakladığını, bu sırada polislerin Çetin Kaya’yı kelepçelemeye çalıştıklarını ve bir polis memurunun Kaya’nın başına vurduğunu söyleyerek, itişme yaşandıktan sonra polisin silahının 2 sefer ateş aldığını anlattı.

Tanık olarak söz veren polis memuru İ.K. ise, aracın dur ihtarına uymayarak kaçmaya başladığını, daha sonra güç kullanarak aşağı indirdiklerini anlattı. Tek başına kelepçe takamayınca sanık polis memuru S.E.’yi çağırdığını söyleyen şahit İ.K., önlem olarak araç içerisinde silahlarını doldurduklarını, kelepçelemeye çalışırken sanığın da maktulü sağ omzundan tuttuğunu, maktulün sol kolunu yavaşça üst çekince silahın patladığını belirtti.

SAVCI MÜEBBET İSTEDİ

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, sanık S.E.’nin, “kasten öldürme” hatasından müebbet mahpusa çarptırılmasını ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mütalaanın akabinde kelam alan müşteki avukatları sanığın “kasten öldürme” maksadıyla hareket ettiğini belirterek, sanığın en üst huduttan cezalandırılmasını istedi.

‘OLAY SEBEBİYLE ÜZGÜNÜM’ DEDİ

Son kelamı sorulan sanık S.E., rastgele bir kastının kelam konusu olmadığını savunarak, “Ben de olay sebebiyle üzgünüm. Bu türlü bir şey olmasını istemezdim. İsteyerek yapmış değilim” dedi.

İNDİRİM İLE 25 YILA DÜŞÜRÜLDÜ

Davayı karara bağlayan mahkeme sanık S.E.’yi “kasten öldürme” cürmünden müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Sanık hakkında âlâ hal indirimi yapan mahkeme, sanık hakkında 25 yıl mahpus cezasına hükmetti. Öte yandan sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

KARARIN AKABİNDE AÇIKLAMA YAPILDI

Kararın akabinde açıklama yapan TİP Milletvekili Barış Atay, “İstinaf yolu açık deniyor. Biz bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Bu teselli cezası ile hiç kimse yetinmeyecek. Bundan sonra kimse elindeki silaha, güce, gerisindeki siyasal kuruma güvenerek insanların insanlık haklarına müdahale etme hakkını kendinde göremeyecek” sözlerini kullandı.

Çetin Kaya’nın ailesinin avukatı Özgür Urfa ise, sebepsiz uygun hal indirimi uygulandığını söyledi. Kamu vazifelisi olması sebebiyle ağırlaştırılmış müebbete karar verilmesi gerektiğini belirten ve kararı istinaf edeceklerini kaydeden Avukat Urfa, “İndirim yapılması dışında taammüden öldürme cürmünden cezalandırılması değerli, zira misal olaylarda taksirle ve muhtemel kastla ceza veriliyordu ve aslında bir cezasızlık hali ortaya çıkıyordu. Bu açıdan benzeri olayların bir daha yaşanmaması ismine da caydırıcılık niteliği önemli” dedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Kadıköy’de 29 Kasım 2021 tarihinde, S.E.’nin polis memuru ve grup şefi olarak vazife yaptığı sırada devriye misyonu yaptıkları ve bir aracı denetim etmek için durdurdukları anlatıldı. Aracın durmayarak uzaklaştığı, takip sonucu Fahrettin Kerim Gökay Caddesi Prof. Dr. Süleyman Yalçın Kent Hastanesi’nin önünde aracın durdurulduğu belirtildi. Aracın ön yolcu koltuğunda oturan E.Ç.’nin kaçmaya başladığı, vazifeli polis memurlarının ise E.Ç.’yi kovalarken elindeki bir kısım uyuşturucu maddeyi yere attığı ve daha sonra yakalandığı söz edildi.

Aracın kullanıcısı olan Çetin Kaya’nın ihtarlara karşın araç içerisinden çıkmadığı, polis memuru İ.K. tarafından araç kapısı açılarak, kolundan tutulup çıkartıldığının anlatıldığı iddianamede, Kaya’nın aracın art tarafına götürülerek kelepçelenmeye çalışıldığı, polis memuru S.E.’nin olay anında çıkarttığı silahı Çetin Kaya’ya müdahale için elinde tuttuğu belirtildi. S.E.’nin 2 el ateş ettiği, mermilerden bir adedinin Çetin Kaya’ya isabet ettiği aktarıldı.

İddianamede, tutuklanan polis memuru S.E.’nin “kasten öldürme” kabahatinden müebbet mahpus cezası ile cezalandırılması istendi. Öte yandan “kamu misyonuna ilişkin araç ve gereçleri hatada kullanma” kabahatinden da cezasının artırılması talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir