Senegal’de muhalif lider Sonko’nun duruşması 30 Mart’a ertelendi

Senegal‘de muhalif önder ve cumhurbaşkanı adayı Ousmane Sonko hakkında Turizm Bakanı Mame Mbaye Niang’e iftira attığı gerekçesiyle açılan davanın duruşması 30 Mart’a ertelendi.

Muhalefetteki PASTEF partisi ve “Yewwi Askan Wi” koalisyonunu önderi Sonko hakkında Turizm Bakanı Niang’ın açtığı hakaret davasında duruşma 3. kere ertelendi.

Sonko’nun, Dakar’ın Cite Keur Gorgi Mahallesi’ndeki meskeni güvenlik kordonu altına alınırken, Sonko’nun mahkemeye kendi aracıyla gidişine müsaade verilmedi.

Polis, Sonko’nun meskeninin etrafında toplanan destekçilerini dağıtmak için biber gazı kullandı, Sonko’yu da konvoyla polis aracıyla mahkemeye götürdü.

Dakar Mahkemesinde görülen davada, polis, mahkeme önünde toplanan Sonko destekçilerine tekrar müdahale etti.

Duruşmada Bakan Niang hazır bulunurken, Sonko’nun avukatları, müvekkillerinin ve bir meslektaşlarının biber gazına maruz kaldığı ve mahkemeye götürülürken yaralandığı gerekçesiyle duruşmanın ertelenmesi talebinde bulundu.

Sonko ve Sonko’nun avukatlarından Cledor Cire Ly, duruşma esnasında salonda çıktı ve sıhhat takımları tarafından muayene edildi.

Duruşma, Sonko tarafının talebiyle 30 Mart’a ertelendi.

Dakar’da hayat durma noktasına geldi

Duruşma öncesi ve esnasında Dakar’daki birçok ana yol ve geçiş noktası trafiğe kapandı, birçok dükkan ve iş yeri kepenk kapattı, okullar güvenlik gerekçesiyle tatil edildi.

Yasal olarak son kere ertelenen duruşmada 30 Mart’ta karar çıkması bekleniyor.

Sonko hakkında 2021’de bir hoşluk salonu çalışanına tecavüz ettiği savıyla açılan öteki bir dava daha bulunuyor.

Gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olduğunu duyuran Sonko iki davadan birinde karar giyerse seçilme hakkını kaybedecek.

Sonko, davaların “siyasi bir komplo” olduğunu argüman ederek adaylığını engellemek için Cumhurbaşkanı Macky Sall’i, kendisine “tuzak kurmakla” suçluyor.

3. devir adaylık tartışmaları

Senegal’de 25 Şubat 2024’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine 1 yıldan az bir müddet kala adaylık tartışmaları sürat kesmeden devam ediyor.

Üst üste 2 periyot cumhurbaşkanı seçilen mevcut Cumhurbaşkanı Macky Sall’in 3. devir için aday olup olmayacağı merak ediliyor.

Anayasaya nazaran, cumhurbaşkanının üst üste en fazla 2 devir vazife yapabildiği ülkede Sall’in muhtemel adaylığının büyük ölçekli sokak olaylarına sebebiyet vereceği varsayım ediliyor.

Cumhurbaşkanı Sall, aday olup olmayacağına ait şimdi net bir açıklama yapmazken, Sonko ve destekçileri hiçbir biçimde Sall’in adaylığını tanımayacaklarını söylüyor.

Destekçilerinin büyük bir kısmı gençlerden oluşan 49 yaşındaki Sonko, 24 Şubat 2019’daki cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 15,67 oranında oy alarak 3. olmuştu.

Sonko, geçen yıl yapılan lokal seçimlerde güneydeki Ziguinchor kentinin belediye başkanı seçilmişti.

Kaynak: AA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir