Putin: Rusya’nın Belarus’u yutma niyeti yok

T24 Dış Haberler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Savaşı gölgesinde Belarus’a ziyaret gerçekleştirirken, Ukrayna’yı işgaline takviye veren eski Sovyet cumhuriyetini topraklarına katma planı olmadığını tabir etti. 

Pazartesi günü Rusya, Kiev’in sivil altyapısına ağır bir dron saldırısı başlattıktan sonra  Putin savunma ve dışişleri bakanlarıyla birlikte Belarus’un başşehri Minsk’e gitti. 

Putin, Rusya ve Belarus’u “en yakın müttefik ve stratejik ortaklar” diye nitelendirirken Minsk’i topraklarına katacakları argümanını ortaya “kötü niyetlilerin” attığını öne sürdü.

Putin, “Rusya’nın kimseyi yutma niyeti yok, bunun hiçbir manası olmaz” dedi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Bence bu açıklama ironi olarak algılanmalı. Bahsi geçen açıklamayı yapan başkan şu anda barışçıl komşusunu şiddet kullanarak yutmaya çalışıyor” açıklamasında bulundu. 

Geçmişte Rusya ve Belarus, geniş ekonomik ve savunma işbirliğine alan sağlayan “Birlik Devlet” yapısını oluşturmuşlardı. Kremlin, iki ülke ortasında birleşime giden daha kapsamlı bir entegrasyon süreci isterken, Lukaşenko şimdi bunun için gerekli siyasi ve ekonomik birleşme planlarını kabul etmedi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir