İki kentte ekmek fiyatı düştü! Dört kentte pide fiyatı belli oldu! İstanbul’da pide kaç TL? Ankara’da pide kaç TL?

Ekmek ve pide fiyatları Türkiye’nin gündeminde. Ramazan’ın gelmesiyle birlikte en çok araştırılan mevzu ekmek ve pide fiyatlarının ne olduğu. Ekmeğe artırım haberleri araştırılıyor.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ankara’da ekmek fiyatları üzerine bir basın toplantısı düzenlemiş “Kasım ayında ülke genelinde; Antalya, Kocaeli, Düzce, Balıkesir, Sakarya, Bursa, İzmir, Yalova ve Manisa’da uygulanan fiyat gecikmeli olarak İstanbul’da 1 Ocak’tan itibaren 5 lira olarak uygulanıyor. Ocak ayının 10’unda da Ankara’da 5 lira olarak uygulanacak. Dolayısı ile yeni yıla girmekle birlikte, minimum fiyatın artması ile birlikte ekmek fiyatında ülke genelinde bir fiyat değişikliği katiyetle kelam konusu değil” demişti. İki kentte ekmek fiyatı düştü! Dört kentte pide fiyatı aşikâr oldu! İstanbul’da pide kaç TL? Ankara’da pide kaç TL? İzmir’de pide kaç TL?

Ekmek ve pide fiyatları araştırılırken fırıncılar da sürümden kazanmak için rekabet halinde.
Ramazan ayına kısa bir mühlet kala eş peşe gelen artırım haberleri vatandaşı isyan ettirirken o kentten, vatandaşı sevindirecek bir haber geldi. Fırıncılar ortasındaki rekabet ekmek fiyatlarını da aşağıya çekti. İşte merak edilen mevzu hakkındaki tüm detaylar…
Çankırı’da ekmek fiyatları 2 lira 75 kuruşa düşerken vatandaşlar fiyatlardan şad oldu.

ZAMLARA İNAT İNDİRİM

Fırıncılar ortasındaki rekabet ekmek fiyatlarına yansırken fırıncılar da peş peşe indirim yapmaya başladı. Ekmek fiyatları Çankırı’da 2 lira 75 kuruşa kadar düştü.

Pide fiyatları ise farklı bir tartışma konusu. Pide fiyatları vilayetlere nazaran değişiklik gösteriyor, pide fiyatları 10 TL ile 20 TL ortasında değişiyor.

Kastamonu’da yapılan artırımlarla birlikte 200 gram ekmek fiyatı 5 TL’ye yükselirken yaşanan rekabet nedeniyle kimi Market ve fırınlarda ekmek fiyatları 4 TL’ye kadar geriledi.
Kastamonu’da pide fiyatları ise 10 TL olarak açıklanırken yumurtalı pide fiyatları 12.5 TL olarak belirlendi.
Çankırı’da fırıncılar ortasındaki rekabet ekmek fiyatlarına yansırken yapılan son açıklama ile fiyatların 2.75 kuruşa kadar düştüğü belirtildi.

RAMAZAN PİDESİ FİYATLARI NE KADAR?

Ramazan ayına sayılı günler kala gözler bu yıl pide fiyatlarının nasıl olacağına çevrildi. Fakat şimdi açıklanan resmi bir fiyat yok. Bu husustaki resmi açıklamanın da 1 hafta içerisinde yapılması bekleniyor.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Ekmek, Un ve Unlu Mamüller Meslek Komitesi Başkanı Ziver Sarıcı, bu yıl personellik, güç ve hammadde maliyetlerinde önemli bir yükseliş yaşadıklarını lisana getirdi. Sarıcı “Bunların üzerine Ramazan ayında fırın çalıştırmanın getirdiği ek maliyet var. Bu aya özel mesailer yapılıyor ve çift haftalık ödeniyor. Biz de bir maliyet tahlili yaptık. Fiyat beklentimizi sunduk. İlgili konseylerden geçtikten sonra son fiyat açıklanacak” diye konuştu.

Geçen yıl 300 gramlık pidenin 6 liradan satıldığını hatırlatan Sarıcı, “Ancak 300 gramlık Ramazan pidesi küçük kalıyor ve çabuk kuruyor. En yeterli gramaja sahip pideler 350-370 gram olanlar. Kesin Fiyat muhakkak olmadı fakat bizim ilettiğimiz talepte pidenin kilogram fiyatı için 33.3 liranın uygun olacağını söyledik. Arkadaşlarımız da 370 gram susamlı pide için 12.5 liranın belirlenmesini iletti. Bunlar bizim beklentimiz. Buna yakın bir fiyatın açıklanacağını düşünüyoruz” biçiminde konuştu.
İşçilik başta olmak üzere güç, yağ, susam ve çörek otu maliyetlerinin katlandığını söyleyen fırıncı Ahmet Şimşek de şöyle devam etti:

“Sadece yumurtayı düşünün. Şu an bir yumurtanın fiyatı 2 liradan fazla. Biz bu ortamda çok fazla kâr etmeden işletmelerimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Şu an gramajına nazaran bir pidenin 10-12 liradan aşağı olmaması gerekiyor. 300 gram pideyi de hem üretmek güç hem de vatandaş için yeterli değil. 400 gram Pide daha randımanlı. Onun da fiyatı 13 liradan fazla olabilir. Ayrıyeten Ramazan pidesi için ek işçi çalıştırıyoruz. Tırnakçısı bile farklı çalışıyor. Olağan ekmeğe nazaran unu, personelliği çok değerli.”

ANKARA’DA PİDE KAÇ TL?

Ankara’da geçen yıl 250 gramı 5 liradan satılan Ramazan pidesinin fiyatı zamlandı. Ramazan’a günler kala Ramazan pidesinin Ankara’daki fiyatı da belirlendi. Ankara’da geçen yıl 250 gramı 5 liradan satılan Ramazan pidesi, bu yıl 300 gramı 10 TL olarak tüketiciyle buluşacak.

ESKİŞEHİR’DE PİDE KAÇ TL?

Eskişehir Ticaret Odası Meclisi’nde gerçekleştirilen toplantı sonrası ramazan pidesinin fiyatı belirli oldu. Fırıncı üyelerin talepleri doğrultusunda mecliste alınan kararla 270 gram pidenin fiyatı 9 lira olarak belirlendi.

ÇORUM’DA PİDE KAÇ TL?

Çorum Fırıncılar ve Simitçiler Odası’ndan yapılan açıklamaya nazaran; geçtiğimiz yıl 5 liradan satılan 300 gram boş pidenin bu yıl 200 gram olarak 5.5 liraya satılacak. Yumurtalı susamlı pide ise bu yıl 200 gram olarak 7.5 liradan satılacak.

İZMİR’DE PİDE KAÇ TL?

İzmir’de Ramazan pidesinin fiyatı muhakkak oldu. Kentte 320 gram pide, 10 lira fiyatla satışa sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir