Elon Musk: Twitter yerel yasalara uymazsa erişim kesilebilir

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı birinci resmi devlet ziyareti sırasında Elon Musk ile bir ortaya geldi

Sosyal medya devinin sahibi Elon Musk, Twitter’ın mahallî maddelere uymaması halinde o bölgede platforma erişimin kesilebileceğini söyledi.

Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’in son yorumlarına cevap vermesi istenen Musk, Salı günü geç saatlerde New York’ta gazetecilere verdiği demeçte, Twitter’ın mahallî kanunlara uymaktan diğer seçeneği olmadığını söyledi.

Dorsey geçtiğimiz günlerde Hindistan’ın, Başbakan Narendra Modi hükümetinin 2021 çiftçi protestolarını ele alma formunu eleştiren hesapları kısıtlama buyruklarına uymadığı takdirde toplumsal medya platformunu kapatmakla tehdit ettiğini söyledi.

İDDİALARI YALANLADI

Hindistan Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Rajeev Chandrasekhar, Dorsey’in tezlerini reddederek, bunları “tamamen yalan” olarak nitelendirdi.

Musk, “Yerel idare maddelerine uymazsak kapatılırız. Bu nedenle yapabileceğimiz en âlâ şey, rastgele bir ülkedeki kanunlara yakın çalışmaktır.” dedi.

Amerika’yı öylece tüm dünyaya uygulayamazsınız diyen Musk, “Yasalar nezdinde mümkün olan en özgür ifadeyi sağlamak için elimizden gelenin en düzgününü yapacağız” dedi.

Musk daha evvel birinci resmi ziyareti için ABD’de bulunan Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir ortaya gelmişti.

TESLA HİNDİSTAN PİYASASINA GİRECEK Mİ?

Tesla’nın da CEO’su olan Musk, Modi’nin elektrikli araba üreticisini Hindistan’da değerli yatırımlar yapması için zorladığını söyledi. Tesla’nın Hindistan pazarına girip girmeyeceği sorulduğunda, gelecek yıl Hindistan’ı ziyaret etmeyi planladığını söyledi.

“ÇOK UZAK OLMAYAN BİR TARİHTE DUYURU YAPABİLİRİZ”

Musk, “Tesla’nın mümkün olan en kısa müddette Hindistan’da olacağından eminim. Başbakana dayanağı için teşekkür etmek istiyorum ve umarım çok da uzak olmayan bir tarihte bir şeyler duyurabiliriz.” dedi.

“Bir duyuruya atlamak istemiyoruz, fakat gelecekte Hindistan ile münasebetimize kıymetli bir yatırım olacağını düşünüyorum.”

Sosyal medya devi sahibi, Hindistan başbakanının “Hindistan’ı hakikaten önemsediğini” söyleyerek Modi’ye de övgüde bulundu ve “bizi Hindistan’da kıymetli yatırımlar yapmaya zorluyor ki bu bizim yapmayı planladığımız bir şey.” tabirlerini kullandı.

Çarşamba sabahı Hindistan Dışişleri Bakanlığı, toplantı sırasında Modi’nin Musk’ı “Hindistan’da elektrikli hareketlilik ve süratle genişleyen ticari uzay dalına yatırım fırsatlarını” keşfetmeye davet ettiğini söyledi.

Modi, ABD Başkanı Joe Biden’ın davetlisi olarak Salı günü resmi bir ziyaret için ABD’ye geldi.

AB MADDELERİNE UYACAĞINI SÖYLEDİ

Mayıs ayında Twitter, AB’nin istekli dezenformasyon aykırısı kolundan çekildi, fakat Pazartesi günü verdiği bir röportajda Twitter’ın dezenformasyon ve nefret telaffuzuyla gayret etmek için AB maddelerine uyacağını söyledi.

Şirketi geçen yıl satın aldığından beri, Musk’ın Twitter şefi olarak vazife mühleti, dezenformasyon ve küfürlü konuşmaya karşı korkulukların gevşetilmesi ve şirketin pahasında yaklaşık %40’lık keskin bir düşüşle ilgili tartışmalarla belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir