Çatışmalarla yangın yerine dönen Sudan’a ABD’den yeni yaptırımlar

ABD, Sudan’da ateşkese uymayan ve ülkedeki çatışmayı körükleyen aktörlere ekonomik yaptırım ve vize kısıtlaması uygulama kararı aldı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yazılı açıklamasında, Sudan’da ordu ve paramiliter küme Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasında devam eden çatışmaların sona ermesi gerektiğini vurguladı.

Ateşkes muahedesine karşın şiddetin devam ettiğini kaydeden Sullivan, “özellikle Hartum ve Darfur’da dökülen kanın dehşet verici” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Sullivan, tarafların ateşkese uymamasının Sudan halkı için makûs sonuçları olacağı tarafındaki kaygılarını derinleştirdiğini kaydetti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan

“Önlemler, Sudan’ın istikrarını baltalayanları amaçlıyor”

“ABD bunun olmasını önlemek için elinden gelen her şeyi yapmaya devam edecek.” sözünü kullanan Sullivan, bu kapsamda ekonomik yaptırımlar ve şiddeti sürdüren aktörlere karşı vize kısıtlamaları uygulayacaklarını aktardı.

Sullivan, Sudan’da faaliyet gösteren şirketler için güncellenmiş bir ihtar metni de yayımladıklarını bildirerek, “Bu tedbirler, Sudan’ın barış, güvenlik ve istikrarını baltalamaktan mesul olanları sorumlu tutmayı amaçlamaktadır.” bilgisini verdi.

Sudan halkının bu savaşı istemediğine işaret eden Sullivan, ABD’nin onların yanında olmaya ve “demokrasiye geçiş konusundaki haklı taleplerini desteklemeye” devam edeceğini kaydetti.

Sullivan, “Ortaklarımızla birlikte çalışarak, savaşan tarafları vicdana karşıt şiddet uygulamaları ve halkın iradesini hiçe saymalarından sorumlu tutmaya devam edeceğiz.” tabirine yer verdi.

ABD Hazine Bakanlığından 4 şirkete yaptırım

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada da Yabancı Varlıkları Denetim Ofisince (OFAC), Sudan’daki çatışmadan gelir elde eden ve bu çatışmaya katkıda bulunan 4 şirketin maksat alındığı bildirildi.

Açıklamada, kelam konusu kuruluşların, Sudan’da devam eden çatışmayı körükleyen HDK’ye bağlı Al Junaid Multi Activities Co Ltd ile Tradive General Trading LLC ve Sudan Ordusu’na bağlı Defense Industries System ile Sudan Master Technology olduğu kaydedildi.

Yaptırım hareketinin sonuçlarına da değinilen açıklamada, bu kuruluşların ABD’de yahut ABD’li şahısların mülkiyetinde yahut denetiminde bulunan tüm mülkleri ve mülkiyet haklarının bloke edildiği ve OFAC’a bildirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Açıklamada bahse ait değerlendirmelerine yer verilen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yaptırımlar yoluyla hem HDK hem de Sudan Ordusu’na değerli mali akışları keserek, onları savaş başlatmak için gereken kaynaklardan yoksun bıraktıklarını söz etti.

Yellen, ABD’nin Sudan halkına şiddet uygulayanlara karşı sivillerin yanında yer aldığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir