Bakan Varank’tan Birgün’e ‘kuzen’ davası; “İtibarı sarsma amacı güdülüyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kuzeni Sedat Varank’ın kamudan aldığı ihalelerle ilgili Birgün’de çıkan haberler nedeniyle gazeteye peş peşe davalar açtı. Varank, daha öne açtığı 50 bin TL’lik tazminat davasının akabinde gazeteye 100 bin TL’lik bir tazminat davası daha açtı.

Bakan Varank, 28 Kasım tarihinde yayınlanan “Kuzen sağ olsun” başlıklı haber için, BirGün Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın’dan ve muhabir İsmail Arı’dan 100 bin TL’lik bir tazminat talep etti.

Dava açılan haberde “Emlak Konut’tan Bodrum’daki araziyi almasıyla gündem olan kuzen Varank’ın Tuzla’daki deniz görüntülü araziyi de almasa lisana getiriliyordu. Kuzen Varank’ın bu yerden 4 milyar TL gelir elde edeceği haberde tabir edilmişti.

Bakan Varank’ın aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da avukatı olan Ahmet Özel aracılığıyla mahkemeye sunduğu dilekçede, kelam konusu haberlerde, “arazilerin ihalesiz olarak tahsis edildiği algısının yaratıldığı” savunuldu. Ayrıyeten dava dilekçesinde Birgün’ün haberleri ile “Varank’ın prestijini sarsma emeli güdüldüğü ve prestij suikastının amaçlandığı” öne sürüldü.

İlk dava değil

Bakan Varank, 18 Kasım’da tekrar Birgün’de yayımlanan “Deniz görünümlü araziyi Varank’ın ‘kuzeni’ kaptı” başlıklı haber nedeniyle de muhabir İsmail Arı’dan şikâyetçi olmuştu. Savcılık tarafından tabire çağrılan Arı’ya, Bakan Varank’ın ‘hakaret suçundan’ şikâyetçi olduğu tabir edilmişti. Arı’nın kelam konusu haberle “Kamu görevlisine alenen hakaret ettiği, kamuoyu önünde Varank’a yönelik güvensizlik yaratılmasına neden olduğu” tez edilerek, “kamu görevlisine hakaret cürmünden yargılanması” istenmişti. İlgili haberde ise Emlak Konut’un, Bodrum’daki deniz görünümlü devasa arazi için düzenlediği ihaleyi, Mustafa Varank’ın kuzeni ile AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cevahir şirketi aldığı kamuoyuna duyurulmuştu. Emlak Konut’un Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya dayandırılarak yapılan haberin ülke gündemine oturmasının akabinde ihalenin iptal edildiği açıklanmıştı.

Bakan Varank’ın Birgün’e açtığı bir öbür dava ise 4 Eylül tarihli “Varank’ın kuzeni köşeyi döndü” başlıklı haber nedeniyle. Varank, açtığı davada BirGün Yönetim Kurulu Lideri İbrahim Aydın ile muhabir İsmail Arı’dan 50 bin TL “manevi tazminat” talep etti. Bu haberde de Sedat Varank’ın Emlak Konut’tan aldığı 208 milyon TL kıymetindeki ihale gündeme getirilmişti. Mustafa Varank’ın yargıya taşıdığı tüm haberler, kamu kuruluşu olan Emlak Konut’un KAP’a yaptığı açıklamalara dayanıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir